Návštěva žáků z partnerského města Eischstätt v Chrastavě

14.10.2024 Petr Popelínský

V pondělí 14. 10. v podvečerních hodinách se před školou sešli žáci 8. a 9. tříd se svými rodiči a napjatě očekávali příjezd žáků z bavorského města Eichstätt. V tomto školním roce se opět po dvou letech koná výměnný pobyt žáků partnerských měst. Jeho první část, tedy návštěva německých dětí v Chrastavě, proběhla od 14. do 18. 10. 2024.  Okolo půl šesté večer vystoupilo z autobusu 12 německých žáků, kteří se přijeli podívat do naší Chrastavy a měli odvahu vystoupit ze své komfortní zóny. Po překonání počátečního studu se vydali se svým českým kamarádem do jeho rodiny, která se o ně po celou dobu pobytu starala.

Během celého týdne byl pro žáky připraven pestrý program. Naši žáci chodili dopoledne do školy, němečtí žáci navštívili Zoo Liberec a výstavu Betlémů v Kryštofově Údolí, prohlédli si Chrastavu a také se zúčastnili výuky se svými českými kamarády. Po obědě ve školní jídelně se skupiny spojily a žáci navštívili společně IQ Landii, prohlédli si libereckou radnici, zahráli si Lasergame a podnikli pěší výlet k Transbordéru, který byl zakončen společným opékáním v Andělské Hoře.

Celý týden se nesl ve velmi přátelské atmosféře. Bylo hezké pozorovat, jak si k sobě žáci našli cestu a za tak krátkou dobu se stali kamarády. Často nám říkali, že by program měl být delší a že nechtějí, aby tak brzy skončil.

Tento výměnný pobyt byl důkazem toho, že z krátkého pobytu může vzejít i přátelství, které přetrvá i po ukončení výměnného programu. Letošního výměnného pobytu se účastnili žáci, kteří před dvěma lety již program absolvovali a stali se z nich přátelé, kteří se navštěvují také o prázdninách.

Páteční loučení doprovázely slzy a vřelá obětí. Těší nás, že se podařilo navázat nová kamarádství a že výměnný program proběhl ke spokojenosti všech účastníků. Rády bychom poděkovaly rodičům našich žáků, kteří přijali německého žáka a celý týden se o něj starali.

Naši žáci navštíví německý Eichstätt v březnu roku 2025.

Helena Kačenová a Daniela Pustková