Poznávací zájezd do Drážďan

            Ačkoli poznávací zájezdy do ciziny pořádáme již několik let, ten letošní v sobě skrývá hned dvě prvenství – dva autobusy a návštěvu Moritzburgu. Po rozdání přihlášek v 7.-9. třídách jsme chvíli uvažovali o tom, že akci zrušíme pro nezájem. Nakonec nám bylo líto žáků, kteří přihlášky přinesli a na výlet se těšili. Proto jsme pozvali i šesté ročníky a rázem byla kapacita naplněna. Nyní jsme řešili opačný problém. Jeden autobus nestačí, tak jsme rychle doobjednávali druhý. 

            V pátek 14.12. v sedm hodin ráno z Chrastavy odjížděly dva autobusy směr Drážďany. Tentokrát jsme je však minuli a poprvé zamířili k zámku Moritzburg, kde se natáčela Popelka. Zamrzlým okénkem jsme nahlédli do stáje Juráška i tanečního sálu, prošli si výstavu týkající se právě této pohádky, a dokonce si někteří vyzkoušeli i různé kostýmy.

            Rychlé doplnění energie v autobuse a už vystupujeme v centru Drážďan. Obdivujeme nádvoří a stavby Zwingru, z terasy shlížíme na řeku Labe a pak již stoupáme na věž kostela Frauenkirche, který byl při bombovém útoku za 2.světové války zničen. Celý den zakončujeme na vánočních trzích. Vystaveným dobrotám téměř nikdo neodolal a batohy ztěžkly nakoupenými dárky. Drážďany se postupně ponořily do tmy a osvětlený trh nikoho nenechal na pochybách, že se blíží Vánoce.

            Viděli jsme krásné barokní stavby, prohlédli si místo, kde Popelka ztratila svůj střevíček, dozvěděli se nové informace z historie a umění, vyzkoušeli si své jazykové schopnosti při nakupování a anketě, někteří zhlédli i krutý, leč pravdivý film o bombardování Drážďan v únoru roku 1945.

            V půl osmé večer se každý odebral domů s hlavou plnou zážitků a vzpomínek na tento náročný, ale nádherný den.

                                                                                                          (K.Kašková)

 FOTOGALERIE